Історія Джулинки

За народними переказами село існує дуже давно. Початком його, як пише у «Трудах Подольского єпархіального історично-статистичного комітету» (9-й випуск, 1901 р.) священик-просвітитель Євфимій Сецінський, послужили сторожові пости проти татар за 20 верст від колишньої фортеці, на місці якої тепер розташувалося містечко Хащувате. На його землях збереглося дуже багато валів і курганів. Кажуть, що свою назву Джулинка одержала від тюркського слова «джуя», що означає «сміливий»; так називали татари місцевих хоробрих сторожових козаків.

(Що до походження назви села від слова “Джуя” це лише легенда яка нічим не підтверджена. В татарській мові слово “сміливий” перекладається як “батир”. До того ж навала монголо татарів була в 13 ст., а село засноване в 1681 року. На карті Боплана 1648 року Джулинки ще немає.)

Спочатку населений пункт називали Джулинки, як Ставки, Берізки. У минулому столітті часто можна було почути від тамтешніх старих людей: «Я пішов у Жулинки».

У 1863 році в Джулинці відкрили першу парафіяльну школу, для якої у 1869 році звели окремий будинок. На початку 1870-х років школу відвідувало близько 70 хлопчиків та 10 дівчаток щорічно. Згодом у 1892 р. в Джулинці почала працювати окрема церковнопарафіяльна школа для дівчаток, а у 1899 році — церковна школа грамоти.

З 1917 — у складі УНР. З 1921 року — стабільний комуністичний режим.

Під час другого голодомору у 1932—1933 роках, проведеного радянською владою, загинуло 710 осіб.

Під час Другої світової війни діяло гетто, куди нацистами насильно зганялися євреї.

15 липня 2016 року первісно Джулинська сільська громада була утворена шляхом об’єднання Джулинської та Чернятської сільських рад Бершадського району.

12 червня 2020 року шляхом об’єднання Джулинської, Дяківської, Мʼякохідської, Серебрійської, Серединської, Ставківської, Тернівської, Тирлівської, Чернятської, Шляхівської сільських рад утворена об’єднана Джулинська сільська громада.

17 липня 2020 року, в результаті адміністративно-територіальної реформи та ліквідації Бершадського району, село увійшло до складу Гайсинського району.

інші Заклади категорії “Історія Джулинки”

Цифровий паспорт